Sommarens vackra dukning






Juli och augusti är fylld av varma sommarkvällar som inbjuder till middagar och fest. Vi flyttar ut och njuter av den svenska sommarkvällens dofter och ljud.
Under sommaren är middagarna oftast inte lika formella som under vinterhalvåret, utan du kan med fördel ta ut svängarna och blanda och mixa mönster och material som du vill till en härlig harmoni. Passa på att ta in naturen i dukningen i form av sommarblommor, stenar, snäckor och kvistar. Det ger direkt en härlig känsla av sommar. Glöm inte att tillföra härliga plädar för att kunna utnyttja de ljusa sommarkvällarna, som kan bli lite kyliga.
Jessica Ericsson som driver Instagram kontot @bynilsgarden har valt ut sina favoriter i butikerna på Torp Köpcentrum och dukat upp till fest i sin veranda på Nils gården.
Blå duk, linneunderlägg ( vita) och linneservetter ( beige) ifrån Indiska
~ Blå vaser/cylindrar, kanna i plast och i bricka rotting ifrån Lagerhaus
~ Minivaser, sugrör i glas och servettringar ifrån Granit
~ Uppläggningsfat och lykta Shelly ifrån Magasinet
~ Tallrikar, assietter, glas och drickor ifrån Kitch´n
~ mysig pläd ifrån Laura Ashley
Aktuella butiker
Butik | Placering | Öppettider | Kontaktinformation |
---|---|---|---|
![]() |
|||
|